Saraybosna Üniversitesi Nerede

bosna hersek saraybosna universitesi nerede

 

Saraybosna Üniversitesi nerede diye düşünürsek isminden de anlaşılacağı şekilde Bosna Hersek ülkesinin başkenti olan Saraybosna’dadır ve 1940 yılının sonlarına doğru kurulmuştur. Saraybosna yıllar boyunca Osmanlı topraklarının içinde olmasından dolayı Türklerden izler görülebilmektedir. Saraybosna Üniversitesi yök tarafından tanınırlığı bulunan bir üniversite olmasından dolayı genellikle Türkiye’de ki öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Saraybosna Üniversitesi kendini geliştirmiş ve Avrupa’nın sayılı üniversitelerinden biri haline gelmiştir. Ülkenin yaşam şartlarının yüksek olmamasından dolayı da tercih edilen üniversiteler arasındadır. Üniversite de eğitim verilen bölümler öğrencilerin en fazla tercih ettiği bölümler olmasından dolayı da tatmin edici niteliktedir. Farklı ülkelerden gelen öğrencilerle anlaşmak için onların dillerini öğrenmek, farklı kültürler tanımak ve farklı arkadaşlıklar edinmek için öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır. Osmanlı topraklarında kalmasından dolayı halen orada yaşayan Türklerden dolayı, Türkiye’de yaşayan öğrencilerin dikkatini çeken Saraybosna Üniversitesi tercih edilmektedir. Sadece lisans ve önlisans eğitimi vermekle kalmayıp yüksek lisans eğitimi de verilmektedir.

Saraybosna Üniversitesi elli beş bin civarında öğrenciye eğitim imkanı sağlamaktadır. Saraybosna Üniversitesi verdiği eğitimlerle, okulda kullanılan teknolojik cihazlarda son teknolojiyi takip etmelerinden ve öğrenci sayısından dolayı Bosna Hersek’in en gözde üniversitelerinden biridir. Türkiye ye olan uzaklığının fazla olmaması yani Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki mesafenin uçakla 1 saat olmasından dolayı ve halen Bosna Hersek te Türklerin de yaşamasından dolayı Türkiye de ki öğrencilerin yurt dışında okumayı düşünen kişilerin tercihlerinin başında gelmektedir.

Osmanlı kültürüne yakın olması Türkiye den giden öğrencilerin daha çabuk alışmalarına olanak sağlamaktadır. Okulda okuyan öğrencilerin büyük bir kısmını Türkiye den giden öğrenciler oluşturmaktadır. Türkiye deki hayat şartlarında insanların kendi ülkelerinde üniversite okumanın maddi yönden aşırı sıkıntıya uğratacağı durumlardan dolayı farklı ülkelerde okumayı düşünmelerine sebep olmaktadır. İnsanlar yurt dışında ailelerinden uzakta okumayı tabii ki istemezler ama Türkiye de 4 yıllık bir eğitim için harcanacak paranın yarısına Bosna Hersek te 4 yıllık bir eğitim masraflarının tamamı rahatlıkla karşılanmaktadır.

Türkiye ye yakın olması ve maddi yönden insanları zorlamadan okuldan mezun olup alınan diplomanın denkliğinin sağladığı faydalardan dolayı Bosna Hersek te en iyi üniversitelerden biri olan Saraybosna da okumak daha mantıklıdır.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş