Saraybosna Üniversitesi

bosna hersek saraybosna universitesi

Ülkemizde yaşadığımız ve halen yaşanmakta olan streslerin başında sınavlar geliyor. Sınavlar birçok öğrencinin hayatını zorlaştırdığı gibi ilerde kalıcı rahatsızlıklara bile neden olabiliyor. Bir arkadaşın başına gelen olayda olduğu gibi…

Bu sınavların ilk sıralarında yer alan ise üniversite sınavıdır. Sınav stresi yaşayan genç bir öğrenci aylarca hazırlandığı sınava saatler kala baş dönmesi ile karşı karşıya kalmış. Sınavdan önce döktüğü soğuk terler sonucunda sınava 10 dakika geç girmiş. Normal zamanda on dakika çok uzun bir süre olmasa da üniversite sınavında hayati önem taşımaktadır.Sınava geç girdiği için de sınavda başarılı olamamış. Ülkemizde üniversite sınavını kazanmak için binlerce para harcayıp dershane eğitimleri alarak onların üniversitede iyi bir bölüme yerleşmeleri için aileler çaba harcamaktadır.

Hem sınava girecek olan kişi için zor bir dönem olarak geçen bu hazırlık dönemi hem aile için maddi yönden külfet hem de öğrenci için aşırı stres demektir. Bunların hepsini bir kenara atıp Saraybosna Üniversitesi imkanlarına bir göz atıp değerlendirmenin zamanı geldi sanırım.

Saraybosna Üniversitesi sınav stresi yaşamadan istenilen bölümlerde eğitim almanızı ve buradan alınan diplomada yök denkliği ile istenilen şehirde iş bulma imkanları sağlamaktadır. İsterseniz yurt dışında isterseniz Türkiye’de Saraybosna Üniversitesi’nden alınacak diploma ile işe girip çalışabilirsiniz. Sadece özel sektörde değil devlete bağlı olarak da çalışabilmektesiniz. İnsanların hayallerine stres yaşamadan kavuşmalarını sağlayan bu sistem ile sadece harç parası ödeyerek hayallerinizdeki mesleği yapabileceksiniz. Eğitim alırken farklı ülkelerden gelen öğrencilerin birbirleri ile kaynaşmalarını, aralarındaki uyumu sağlamak amacıyla etkinlikler ile kolayca bu üniversiteye adapte olunabilmektedir. Farklı ülkelerden gelen öğrencileri birbirlerini tanıyarak farklı kültür ve medeniyetler hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar. Farklı ülkelerden kültürlerden gelen öğrencilerin buluşma yerlerinden biride Saraybosna’dır diyebiliriz.

Bosna Hersek ta yaşayan kesim Boşnak ve Türkler den oluşmaktadır. Bosna Hersek te eğitim verilirken öğrencilerin birbirlerine sevgi ile yaklaşması kardeşlik duyguları ile birbirleri arasında uyum ile eğitim almaları ön plandadır.

Saraybosna Üniversitesi bünyesinde bulundurduğu kütüphanede dört yüz bin çeşit kitap ile öğrencilere faydalı olmayı amaçlamaktadır.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş